18 pro 2013

Příhraniční poloha města významně ovlivnila dějiny Zawidowa. V průběhu staletí město patřilo k různým státům, knížectvím nebo provinciím: Česko, Polsko, Braniborsko, Slezsko, Prusko.

Na přelomu 5. a 6. století bylo území, kde nyní leží město Zawidów, osídleno slovanskými lužickosrbskými kmeny, na což poukazují nálezy slovanské keramiky z období kolem roku 1000.

Obyvatelstvo, které zde žilo, bylo christianizováno zřejmě ještě v 10. století. Již koncem 12. století patřilo území, kde vzniklo pozdější město Zawidów, pod jurisdikci biskupství v Míšni, a do poloviny 13. století bylo také majetkem tohoto biskupství.

Ale již roku 1278 český král Otakar II. dal panství Zawidów v léno Bibrštejnům za 800 stříbrných tolarů. Od tohoto okamžiku sídlo změnilo svůj název na Frýdlant – Seidenberg (Zawidów).

Přechod panství Frýdlant – Zawidów do rukou Bibrštejnů byl spojen se zánikem původního sídla. Přímou příčinou bylo přestěhování panského sídla do Frýdlantu, kde byl postaven hrad (1252). Zawidowem vedla jedna obchodní stezka, kdežto Frýdlantem dvě, jedna spojovala Braniborsko s Prahou, druhá Frýdlant s "Via Regia" přes Leśnou.
Na město byl Zawidów povýšen díky pánu von Bibrštejnovi podle německo-magdebursko-zhořeleckého práva v roce 1255.

Koncem 18. a začátkem 19. století vznikly v Zawidowě manufaktury: pivovar, sladovna, městská cihelna, která byla od začátku majetkem města a také významným zdrojem jeho příjmů. Dále existovaly i malé manufaktury: výrobní pece a manufaktura na výrobu cigaret Gersteho. Koncem 18. století začaly v Zawidowě vznikat vodní a větrné mlýny a soukenická valcha postavená roku 1780. Významný rozvoj města přišel se vznikem továren a výstavbou železnice ze Zhořelce (Zgorzelec) přes Zawidów – Frýdlant do Prahy v roce 1875.

Soukenické tradice v zawidowském řemesle bezesporu ovlivnily rychlý rozvoj textilního průmyslu. Společně s intenzívním rozvojem průmyslu ve druhé polovině 19. století a začátkem 20. století kvetlo i město. Po vybudování železnice v roce 1875 se město rozvíjelo směrem k novému nádraží, které bylo od centra vzdálené 3 km.

Roku 1910 byl v celém městě postaven vodovod a kanalizace, v roce 1914 pak bylo město elektrifikováno. O pár let dříve bylo vydlážděno náměstí. V meziválečném období byla postavena pošta, hasičská zbrojnice a došlo k přestavbě školy a radnice.

Po 1. světové válce v období německých revolučních hnutí vznikl v Zawidowě Dělnický výbor, který ve skutečnosti ve městě vládl a přispěl ke zrušení dosavadního Městského výboru. Když se k moci dostal Hitler, ve městě vládla nacistická strana.

 

logotypCZ-PLvizytkiztextem

Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!