Zawidów, niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej Polsce, wkomponowane między czeski i niemiecki pejzaż kulturowy. Bezpośrednie położenie u styku granic czyni z miasta doskonałą bazę wypadową w górskie krajobrazy, historyczne szlaki dawnych kupców i osobliwą urodę przygranicznych miast. Miejscowy klimat i ciekawe położenie sprzyja turystycznym wojażom.

Mieszkańcom „trójstyku” i spragnionym wrażeń turystom polecamy ten przewodnik po pięknych i ciekawych terenach Górnych Łużyc. Punktem swojego odniesienia uczynimy Zawidów, który jest bardzo dobrym miejscem startu przy projektowania podróży w promieniu 100 knm.

Opracowanie merytoryczne: Wojciech Martynów

Fotografie: Anna Domka, Wojciech Martynów

POLSKA

Miejsca, których grzech nie zobaczyć:

ŁĘKNICA, 81 km od Zawiddowa


PARK MUŻAKOWSKI - należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej architektury ogrodniczej dziewiętnastego stulecia. To największy park w stylu angielskim w znajdujący się na pograniczu Polski i Niemiec i zapewne także jeden z najpiękniejszych. Park został wpisany w 2004r. na listę UNESCO, a jego powierzchnia obejmuje ok. 5,45 km2 i rozciąga się wzdłuż Nysy Łużyckiej.

Założycielem parku był arystokrata niemiecki książę Hermann von Pückner uznany praktyk, teoretyk, literat ogrodnictwa krajobrazowego. Centrum parku znajduje się po stronie niemieckiej w Bad Muskau wraz z przejściem granicznym przeznaczonym dla ruchu turystycznego. Park Mużakowski oferuje wyjątkowe przeżycia na łonie natury: bezkresne łąki, majestatyczne drzewa, kręte drogi, malownicze jeziora i rzeki, jedyne w swoim rodzaju mosty i budowle.

Rekonesans tego raju można odbyć pieszo, dorożką, rowerem lub łódką. To, co wydaje się wyrosłe z łona natury jest krajobrazem - ogrodowym dziełem sztuki, stworzonym ręką księcia Hermanna von Pückler-Muskau.

 

ŚWIERADÓW ZDRÓJ, 36 km od Zawidowa       

                                                                                                                    
Miasto u podnóża Gór Izerskich znane w szczególności z wód uzdrowiskowych, które przyciągają tutaj wielu turystów i miłośników górskich wycieczek. W Świeradowie znajdziemy między innymi wspaniały Dom Zdrojowy z 1781 r. posiadający ok. 220 miejsc noclegowych.
Obiekt składa się z dwóch części połączonych najdłuższą na Dolnym Śląsku Halą Spacerową o długości 80 metrów. Dom Zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów. Taras przed Domem Zdrojowym ma ponad 160 metrów długości.

Przed Domem Zdrojowym znajduje się również sztuczna grota (kiedyś pijalnia wód mineralnych). Również w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. Dom Zdrojowy posiada też Halę Spacerową o modrzewiowej konstrukcji, z piękną polichromią i witrażami. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste - pijalnia czynna codziennie od 7.00 do 17.00).

W Świeradowie ponadto możemy skorzystać z kolejki gondolowej, którą wjedziemy na Stóg Izerski skąd wyznaczonymi szlakami przejdziemy na wieżę widokową znajdującą się na Smerku. Z wieży rozciąga się niezwykły widok na Izery, które zaprowadzą nas np. do Chaty Górzystów. Do Świeradowa możemy także powrócić przez Polanę Izerską lub drogą w dół.

Ps. na skrzyżowaniu idziemy w prawo, ponieważ droga w lewą stronę prowadzi do pobliskiej Czerniawy, z której również możemy dojść do Stogu Izerskiego przez tzw. Katorgę.


Na Smyrku (1124 m) – wieża widokowa po stronie czeskiej – oddana do użytku w 2003 r. skąd rozciąga się panorama na: Góry Izerskie, Karkonosze, Grzbiet Jesztedzki i Góry Łużyckie (szlak czerwony do Stogu Izerskiego, zielony do przejścia granicznego, od granicy szlak niebieski na szczyt Smreku). Dawnej także była tu wieża o wys.18 m wzniesiona w 1892r.


SZKLARSKA PORĘBA, 55 km od Zawidowa                                           

Wodospad Kamieńczyka – jest to najwyższy wodospad po stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada po trójstopniowej kaskadzie z wysokości 27 m do pięknego wąwozu. Wąwóz ma około 90 m długości, jego pionowe skalne ściany dochodzą do 30 m wysokości, a szerokości od 6 do 15 m. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się wykuta sztucznie jaskinia – tzw. „Złota Jama'' ze skupiskami pegmatytu i asmetytów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko Kamieńczyk.                                                                                                

Wodospad Szklarki - malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki, wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie znajduje małe schronisko ,,Kochanówka’’.  

 

 

 

 

 

Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie duże bryły granitowe z doskonałym punktem widokowym.     

                                           
Krzywe Baszty – położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej, granitowa skała o wysokości 18 m.
W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóż pegmatytów. Skały te są miejscem uprawiania wspinaczki.  

                                                                                                            
Zakręt Śmierci – na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się bardzo ostry zakręt (prawie 180’). Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci nazwę swoją zawdzięcza tragicznym wypadkom spowodowanym przez nieostrożnych kierowców.       

                                                                                                         
Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki tworzące grzędę o wysokości do 30 m. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie. Na szczycie fundamenty rozebranego w 1963 roku schroniska.


Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" – stara śląska chata, teren narciarski, węzeł szlaków turystycznych.

Złoty Widok – Okazały próg skalny nad doliną Kamiennej, dobry punkt widokowy na Karkonosze
(przy dobrej pogodzie widoczna Śnieżka 1602 m ).

 

Chybotek – od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać przez jedną osobę. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”. Z Chybotkiem związane są walońskie podania. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.   

                                                
Czerwona Jama – sztucznie powstała przy eksploatowaniu pegmatytów jaskinia ok. 6 m głębokości i ok. 4 m wysokości.              

                                                                                                                                    
Śnieżne Kotły – dwa najlepiej wykształcone polodowcowe kotły w Karkonoszach z bardzo dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Są one podzielone wąską skalną grzędą. Wciśnięte w północną część zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą tutaj do ok. 150 m wysokości, górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości ok. 1490 m n.p.m. W

Wielkim Kotle znajdują się dwa Śnieżne Stawy. Kotły stanowią ścisły rezerwat przyrody, a nazwa kotłów związana jest z łatami śniegu, które utrzymują się tutaj żlebach aż do późnego lata. Śnieżne Kotły to również najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, a także w Sudetach. Nad Śnieżnymi Kotłami znajdują się skałka Czarcia Ambona , a  obok budynek stacji przekaźnikowej TV. Na krawędziach Kotłów zimą tworzą się kilkumetrowe nawisy śnieżne które w czasie zimy stwarzają zagrożenie lawinowe. 

                                                                                    
Szrenica (1362 m n.p.m.) prowadzi na nią krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku góry znajduje się schronisko o tej samej nazwie. Mimo że Szrenica nie jest górą należącą do wysokich panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach, a na wysokości 2000 m n.p.m. Ten naturalny walor sprawił, że od kilku lat na obszarze góry ma powstał  nowoczesny ośrodek  narciarski . Jest to ponad 13 km nartostrad oraz  malownicza Hala Szrenicka  i cały zespół wyciągów tworzą infrastrukturę narciarską.  Niedaleko przy biegnącej do granicy z Czechami szosie ( Harrachow  - Jakuszyce )  położona jest część Szklarskiej Poręby-Jakuszyce. Jest to międzynarodowy ośrodek narciarstwa biegowego, gdzie co roku rozgrywany jest Bieg Piastów oraz mistrzostwa psich zaprzęgów natomiast latem uprawiane jest tutaj bardzo popularne kolarstwo górskie. Ponadto w Szklarskiej Porębie znajduję się muzeum mineralogiczne gdzie znajdują się duże zbiory nie tylko minerałów, ale i także kamieni szlachetnych oraz ozdobnych. Niedaleko muzeum mineralogicznego znajduje się Chata Walońska – Juna, siedziba średniowiecznych Walonów mistrzów wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych tj. rud metali, żelaza, kwarcu oraz minerałów. Poznamy tam historię nie tylko wydobycia i przetwarzania, ale także historię tutejszego terenu.

 

JASNA GÓRA koło Bogatyni, 24 km od Zawidowa Góra Guślarz (569m)

BOLKÓW, 102 km od Zawidowa


Zamek w Bolkowie – jeden z największych zamków na Dolnym Śląsku leży na prawym brzegu Nysy Szalonej, na wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Zamek już z daleka przedstawia sobą wspaniały widok. W Bolkowie przede wszystkim rzuca się w oczy wysoka na 25 m wieża w kształcie klina, której ostrze podczas oblężenia w ówczesnych czasach było skierowane w stronę największego zagrożenia. Dzięki temu pociski ześlizgiwały się po murze, nie wyrządzając poważniejszych szkód. Takie rozwiązanie, niespotykane w naszym kraju, można znaleźć tylko w nielicznych zamkach w Czechach i Francji. Rezydencja księcia, podzielona na dużą salę reprezentacyjną i część mieszkalną, znajdowała się na najwyższym piętrze, w budynku pałacowym położonym z boku, od strony wschodniej. Poniżej były pokoje drużyny książęcej, a na parterze magazyny. W czasach piastowskich zamek nigdy nie został zdobyty.
Zamek słynie nie tylko ze swojej urody, ale i z prestiżowych turniejów rycerskich odbywających się kilka razy do roku. Dzięki Stowarzyszeniu Rycerskiemu Zamku Bolków turyści mogą spotkać tu rycerzy, tańczące damy dworu oraz poznać kulturę i rzemiosło wyjęte wprost z czasów średniowiecza. Co roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się na zamku jeden z największych festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego – Castle Party.


Fot. i tekst Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, "Zamki i pałace na Dolnym Śląsku".
                                                         

GRODZIEC, niedaleko Bolesławca, 86 km


Zamek na powulkanicznym wzgórzu 389 m.


SOBIESZÓW, koło Jeleniej Góry, 74 km

Zamek Chojnik – zamek z drugiej połowy XIII w. wzniesiony na górze Chojnik 627 m przez Bolesława Rogatkę, początkowo dwór myśliwski. Przekształcony w zamek przez syna Bolesława Bolka I Surowego. Od południowo - wschodniej strony znajduje się urwisko 150 m opadające do tzw. Piekielnej Doliny.   

                                                           
KARPACZ, 86 km

Atrakcje            

Śnieżka – 1602 m najwyższy szczyt Sudetów, na którego wierzchołku stoi XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca, patrona przewodników a także Wysokogórskie Obserwatorium Metrologiczne w kształcie charakterystycznych spodków.   

Nad małym stawem – stoi wybudowane schronisko Samotnia w stylu górskiej chaty skąd trzymając się szlaku dojdziemy do Strzechy Akademickiej, a stamtąd na Śnieżkę (1602 m n.p.m. najwyższy szczyt Sudetów).

Świątynia Wang – największa atrakcja Karpacza. Powstała na przełomie XII w. nad jeziorem Wang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX w.

Krucze Skały - granitognejsoweskalne urwisko we wschodniej części miasta noszące nazwę Kruczych Skał. Liczące ok. 25 m wysokości stanowią teren wspinaczkowy zarówno dla amatorów, jaki i profesjonalistów. Znajdują się tam dwie sztuczne groty, które wykuto w XIX w. podczas eksploatacji.

                                                                          
Zapora Łomnicy – zbudowana w latach 1910 – 1915 . Tworzy niewielkie jeziorko zaporowe. Koroną zapory poprowadzony jest szlak turystyczny. W Karpaczu znajdziemy także wiele innych atrakcji gdzie znajdziemy zawsze coś dla siebie.
Kolej linowa – na Kopę 1375 m długość 2229 m a różnica wzniesień wynosi 530 m.                              

Dziki wodospad – położony w dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę.  

                                        
Pielgrzymy – położone powyżej polany we wschodniej części Karkonoszy w skład których wchodzą trzy potężne skały, z których najwyższa osiąga 25m wysokości. Najbardziej charakterystyczną skałą to Słonecznik stojący na północnym stoku Karkonoszy 1423 m.

WLEŃ, 73 km od Zawidowa             

Krajobrazowy Park Doliny Bobru – przełom Borowego Jaru, gdzie na długości około 4 km rzeka wciela się na głębokość 80 – 100 m w granitognejsy i granity, tworząc skalisty zalesiony wąwóz zamknięty zaś z przełomu w okolicach Wrzeszczyna z zaporą i jeziorem Wereszczyńskim, którą możemy podziwiać ze skalnego wzniesienia ''Stanek' 'przy ujściu Kamienicy Bobru.                                            

KLICZKÓW, 60 km od Zawidowa
Zamek z końca XIII w. wraz z kompleksem parkowym. Zamek założony przez księcia Bolka I Świdnicko –Jaworskiego. Na terenie parku znajduje się pozostałość cmentarza koni wierzchowych i wyścigowych a wcześniej znajdował się cmentarz dla psów.     

                                                                                 
SUCHA (Czocha) 21,5 km – Zamek i znajdująca się niedaleko tama którą warto zobaczyć.                                                            

ZAMEK ŚWIECIE koło Leśnej, 24 km – ruiny zamku z XIV w. znajdujące się przy drodze z Leśnej do Świeradowa ok. 5 km od Leśnej (miejsce przejazdowe).                          

ZAMEK GRYF, 6 km od Gryfowa Śląskiego – ruiny zamku średniowiecznego we wsi Proszówka na wzniesieniu 447 m, nad drogą Gryfów Śląski – Mirsk (miejsce przejazdowe).       

ZAMEK RAJSKO, 20 km – ruiny piastowskiego zamku stojące w małej wsi Zapusta przy drodze z Leśnej do Biedrzychowic (miejsce przejazdowe).


CZECHY

Miejsca, które warto zobaczyć:                         

FRYDLANT, 13 km od Zawidowa

 

 

HEJNICE, 18,5 km – warto zabaczyć: Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej, ponadto szlaki prowadzą do wodospadów – Velkeho Stolpichu i punktów widokowych tj.

 

 

 

 

 

 

Krasna Mari,      Frydlanstke Cimburi,     Oresnik

Wycieczkę najlepiej zacząć od małej wioski Ferdinandov (w lewą stronę) znajdującej się nad Hejnicami. Warto również zobaczyć miejscowość uzdrowiskową Libverda Laznie, gdzie możemy wypocząć i przejść się na punkt widokowy Koci Kamień (611 m n.p.m.)

FERDINANDOV, 27 km – mała wioska położona niedaleko Hejnic (przy bazylice do góry). Stamtąd możemy wybrać się na wycieczkę pieszą przez wodospad Soplicu i punkt widokowy Oreśnik. Idziemy zielonym szlakiem pod górę i przy punkcie informacyjnym schodzimy na żółty szlak (trasa pod górę). Przy drugim mostku idziemy prosto do wodospadu, schodząc ze szlaku nie idziemy przez mostek. Przy wodospadzie wchodzimy na czerwony szlak i dalej pod górę serpentynami (cały czas czerwonym szlakiem) aż do punktu informacyjnego, dalej prosto na Oreśnik. Po zejściu z Oreśnika wracamy czerwonym szlakiem w dół aż do rozwidlenia dróg (czerwony szlak w prawo), tam schodzimy ze szlaku i idziemy leśną drogą cały czas w dół aż do parkingu. Możemy iść także na Krasną Marii. Po zejściu z żółtego szlaku na czerwony cały czas idziemy pod górę przez mostek, aż do drogi asfaltowej, tam skręcamy w prawo. Po ok.1 km pojawi się punkt informacyjnym, a od punktu ok. 300m.  

                   
Ferdinandov – Krasna Marii, Ptaci kupy – Holubnik
Wychodzimy z parkingu i idziemy zielonym szlakiem pod górę. Przy punkcie informacyjnym wybieramy żółty szlak (identycznie jak na Oreśnik, przy wodospadzie Soplicu idziemy pod górę czerwonym szlakiem w prawą stronę aż do punktu informacyjnego, po lewej będzie Oreśnik). Idziemy połączonymi szlakami - żółtym i czerwonym. Po do dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo czerwonym szlakiem (tego szlaku należy się trzymać). Za ok. 1,5 km dojdziemy do punktu pidokowego Krasna Marii. Od Krasnej Marii idziemy czerwonym szlakiem ok 1 km i skręcamy w prawo pod górę (droga jest początkowo ciężka). Pierwszym punktem są Ptaci Kupy (1013 m), stamtąd widzimy Holubnik (1071 m). Kontynuujemy wyprawę cały czas czerwonym szlakiem aż do Holubnika.

 

Od Holubnika idziemy cały czas prosto aż do punktu informacyjnego i schodzimy z czerwonego szlaku na zielony (w lewą stronę). Przy następnym punkcie widokowym skręcamy w lewo (żółtym szlakiem idziemy w dół aż do zakrętu w lewo), schodzimy w dół czerwonym szlakiem tak jak szliśmy wcześniej. 

 

SMEDAVA, 35 km

Schronisko górskie Smedava z 1935 r.( pierwsze wzmianki 1814 r. ) znajduje się na skrzyżowaniu szlaków turystycznych, jest to ulubione miejsce turystów, którzy mogą tu coś zjeść bądź też aktywnie wypocząć. Zimą Smedava jest ostatnim punktem, do którego odśnieżana jest droga, ponieważ w okresie zimowym znajdują się tu trasy narciarstwa biegowego. Smedava jest bardzo dobrym punktem wypadowym na wędrówki piesze i górskie wycieczki rowerowe. Gorąco polecam trasę na Izerkę (1122 m) i  Smrk (1124 m) oraz ,punkty widokowe tj. Palicnik (994 m), Poledni Kameny(1006 m), Frydlantste Cimburi ( 900m ),bądź też spacer na ,,Knajpe'' i z powrotem na Smedave , bądź też do wioski Izerka, gdzie  znajduje się góra wulkaniczna Bukowiec (1005 m ).  

 

 
Smedava - Palicnik - Smryk wychodzimy z parkingu na Smedavie, schodzimy z drogi głównej (w lewo) i idziemy drogą asfaltową, tuż za mostkiem skręcamy w lewą stronę, będziemy szli żółtym szlakiem w kierunku Predel (możemy iść cały czas drogą asfaltową bądź też przy następnym punkcie informacyjnym pójść przez mostek po lewej).

Od Predel idziemy pod górę niebieskim szlakiem aż do punktu widokowego Palicnik. Od Predel możemy iść cały czas drogą asfaltowa (czerwonym szlakiem), a po dojściu do punktu informacyjnego schodzimy na niebieski szlak i wspinamy się pod górę (idźmy cały czas powoli i nie spieszmy się, droga jest dostatecznie wymagająca).

 

 

Dojdziemy do rozwidlenia dróg, skręcamy w prawo na punkt widokowy (wieża widokowa na Smyrku). Powrotna droga jest identyczna.

 

 

 

 

 

 

Smedava – Poledni kameny - Frydlantste Cimburi - Hajni Kostel – wychodzimy z parkingu przed schroniskiem obok budki parkingowej i idziemy prosto pod górę (niebieskim szlakiem). Przy punkcie informacyjnym wchodzimy na żółty szlak (w prawo), idziemy dalej pod górę trzymając się szlaku. Po wejściu na drogę skręcamy w lewo, a potem w prawo i dalej pod górę (możemy iść drogą w prawo, jest trochę dłuższa ale bardzo przyjemna ponadto obchodzimy górę Smedavską - 1084m).

Zawsze trzymamy się szlaku. Po wejściu na drogę musimy dobrze się przypatrzyć i kierować się na górę w kierunku skałek.

 

 

W pierwszej kolejności dojdziemy do Polednich Kameni następnie Frydladste Cimburi a na samym końcu Hajni Kostel. Powrotna droga jest taka sama jak przyszliśmy.

 

 


Smedava – Izera - Cerna hora – Sneżne vezicki – wychodzimy z parkingu przed schroniskiem obok budki parkingowej i idziemy prosto pod górę niebieskim szlakiem. Mijamy pierwszy punkt informacyjny, idziemy dalej prosto pod górę i po ok. 10 minutach widzimy kolejny punkt informacyjny, który kieruje nas na Izerkę 1122m (żółty szlak). Idziemy dalej, aż dochodzimy do chatki „Na Kneipe". Stąd kierujemy się na Cichadle (niebieski szlak), następnie na Rozmezi, tam skręcamy w prawo i wchodzimy na żółty szlak, idziemy cały czas prosto. Przy rozwidleniu skręcamy w prawo, kierując się na Sneżne Vezicki (z Sneżnych vezicek wracamy z powrotem do rozwidlenia) idziemy prosto aż do punktu informacyjnego, tam odbijamy za ok. 100 m na Sneżne vezycki ( pilnujmy zawsze szlaku). Z Sneżnych vezivek możemy wracać tą samą drogą. Pod Sedlem Holubniku skręcamy w prawo wchodząc na czerwony szlak. Przy następnym punkcie informacyjnym Sedlo holubniku wchodzimy na zielony szlak kierując się na „Na zdarku’’ (w prawo). Stąd obieramy kurs na Kneipp, a z Kneipy już tylko na Smedavę.     


LIBEREC, 38 km od Zawidowa

Stolica czeskiej rekreacji w kraju libereckim. Znajdziemy tu takie atrakcje jak: Aquapark Babilon, basen pływacki, ogród botaniczny, zoo, stary rynek, a także górę Jested (iglica górująca nad Libercem i jednocześnie wizytówka miasta).    

CHRASTAVA, 30 km – muzeum pożarnictwa, jedno z najpiękniejszych w Europie. Otwarte tylko w sobotę od 11 do 16 (przejechać pod wiaduktem a na rondzie odbić na prawo i ok 300 m prosto i potem w lewo w kierunku bloków, tam naprzeciwko znajduje się muzeum). 

RYNOLTICE, 45 km - Przed miejscowością za zakrętem po prawej stronie znajduje się osadowy biały kamień z epoki polodowcowej. Ponadto wjeżdżając do wioski (w prawo), jedziemy w kierunku małej wioski Polesi, nad którą góruje osadowa skała, skąd rozciąga się widok na wioskę, stamtąd jedziemy prosto aż do drogi głównej, gdzie jedziemy w prawo w kierunku Hradka nad Nisu i w połowie drogi znajdziemy łączące się szlaki (czerwony, zielony i żółty). Idąc zielonym szlakiem dojdziemy do Vra i Popowej Skały.

Prachen – Mała wioska przez którą przejeżdża się jadąc do Decina, w której znajduje się o skała o niepowtarzalnym kształcie zwana Pańską Skałą.

HARRACHOV, 75 km od Zawidowa 

Miejscowość znana ze sportów zimowych, w której znajdują się dwie skocznie narciarskie, w tym jedna mamucia. Ponadto w Harrachowie można zobaczyć muzeum szkła, narciarstwa ( historia skoków narciarskich i kombinacji norweskiej), górnictwa i sztolnię z trasą turystyczną na poziomie dawnego pietra sztolni. W muzeum prezentowane są minerały złoży fluorytowych, narzędzia i przedmioty wykorzystywane do wydobycia, zdjęcia dokumentujące pracę w kopalni, mapy. Trasa wycieczkowa liczy 1000 m długości oraz punkty widokowe Certova Hora i widok ze skoczni mamuciej o punkcie konstrukcyjnym K180m.

BEDRICHOV, 45 km – Mała miejscowość niedaleko Liberca, gdzie zarówno w sezonie letnim  jak i zimowym można aktywnie wypocząć, udając się na piesze i rowerowe wędrówki. Zimą to doskonałe miejsce na narty biegowe i zjazdowe.

CZESKI RAJ, 65 km od Zawidowa 

Kraina o niebiańskiej nazwie, w której możemy zobaczyć piękno przyrody połączone z tysiącletnią działalnością człowieka. Znajdziemy tutaj nie tylko zamki, ale i także skalne miasta stworzone przez naturę. Do najbardziej znanych miast skalnych należy miasto skalne przy pałacu Hruba Skala, które charakteryzuje się imponującymi wieżami sięgających 55 m wysokości i stromymi kanionami prowadzącymi ze skrajów skalisk do głębokich dolin. Wędrując w okolice Hruboskalsko możemy zobaczyć wnętrze miast skalnych nie tylko z punktów widokowych, ale i z olbrzymów skalnych, które wabią tutaj wielu alpinistów.

Do najbardziej znanych punktów widokowych należą: Mariańska Vyhlidka, U Lwiątka (U Lvicka), Jana. Pojedyncze ugrupowania skalne i formacje nazwy swoje zawdzięczają legendom i wydarzeniom, które je otaczają. Możemy przejść wokół Certovy ruki (Ręki Czartowskiej), Kapelnika (Kapelmistrza), Majaku ( Latarni morskiej), Sahary, Draćich skal (Smoczych skał ).

Niezwykle atrakcyjny widok rozpościera się na grupę skał wyrastający z lustra wody Veźickeho rybnika (Stawu Veźickiego). Okolica Hruboskalsko jest najbardziej odwiedzaną częścią Czeskiego Raju, przyciąga rzesze turystów, jest magnesem wabiącym do ponownych odwiedzin.

Ciekawymi miejscami są także: pałac Hruba Skala, ruina grodu Valdśtejn.

Sercem Czeskiego Raju jest miasto Turnov, gdzie znajduje się muzeum Czeskiego Raju, gospodarstwa rolnego Dlaska i pałac Hruby Rohozec. Niedaleko Hrubej Skaly znajduje się także:

Zamek Valdsztejn – zamek obronny został wybudowany w połowie XIII wieku w whruboskalskim skalnym mieście na trzech blokach piaskowca o różnej wysokości. Przez pewien czas był twierdzą husytów i gniazdem rozbójników. W XV wieku został podzielony na oryginalny dwuczęściowy zamek, który pod koniec XVI wieku spłoną. Po powstaniu czeskich stanów posiadłość przeszła w ręce Albrechta Valdsztejna. Ciekawostką zamku jest znajdujący się w umieszczonej w niszy kaplicy na pierwszym dziedzińcu portret, który prawdopodobnie przedstawia czeskiego poetę z epoki romantyzmu Karela Hynka Machę.

Trosky – ruiny zamku obronnego wybudowanego na dwóch wierzchołkach wulkanicznych w XIV w.  przez Czenka z Vatenbergu. Ruiny zamku są charakterystyczną częścią krajobrazu i jednym z symbolów Czeskiego Raju. Pozostałości dwóch wież zwanych Baba i Panna górują nad okolicą. 


Zamek Humprecht - barokowy zameczek myśliwski w miejscu dawnej warowni. Wybudować go kazał w latach 1667 – 1672 Jan Humprecht Czernin z Chudenic według projektu znanego włoskiego architekta C. Luraga.

Zameczek ma w podstawie kształt elipsy i jest kopią wieży Galatów w Istambule. Sala czerninska - owalna sala o wysokości 16 m, ozdobiona jest pięknymi malowidłami ściennymi, zwraca uwagę swą akustyką, usłyszymy tu kilkakrotnie powtarzające się echo. Z drewnianego balkonu wokół środkowej części zamku otwiera się uroczy widok na miasto Sobotka i rozległą okolicę.

Kost – zamek obronny jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków obronnych w Czechach. Nie przypadkiem stał się ulubionym miejscem operatorów filmowych. Zamek założył Peter z Vartenbergu w XIV w. na samotnej skale piaskowcowej położonej między trzema podmokłymi dolinami i stawami. Najtrwalszą częścią zamku jest główna tzw. Biała Wieża, która ma nieregularna podstawę w kształcie trapezu, dlatego z pewnego miejsca możemy zobaczyć wszystkie jego cztery krawędzie naraz. Zamek ma ciekawą historię, zmieniał wielu właścicieli, dziś jest własnością rodu Kinskich. Zwiedzać można większą część obszaru zamku, bardzo atrakcyjna jest Czarna Kuchnia z bogatym wyposażeniem.

Prachovske Skaly

Niezapomniane miasto skalne ( kierunek Jićin) powstało jako pozostałość płaskowzgórza piaskowcego rozczłonkowanego jarami i parowami z przewagą szczupłych wież i filarów z rzucającymi się w oczy szparami i kątami z ilością urwisk skalnych. Należy do atrakcyjnych obszarów dla odwiedzających, przede wszystkim dzięki gęstej sieci zaznaczonych szlaków turystycznych z wieloma punktami widokowymi, które odkrywają wnętrze miast skalnych.

Do najwięcej wyszukiwanych miejsc należy Amerykańska Grota, jedyny w swoim rodzaju Krużganek Cesarski i przede wszystkim punkt widokowy Czeskiego Raju z widokiem do wież skalnych Prachowskiej Jehli i Prachowskiej Capki. W obszarze Prachowskich skał znajduje się także godny uwagi gród Parez (Pień), który jest wpięty do skały. Niedaleko znajduje się miasto Jićin z wieloma zachowanymi zabytkami z epoki renesansu i baroku. Perłą Czeskiego Raju jest okolica wsi Mała Skala nazywana Malarsko. Znajduje się tam wyrazisty Varnovski Grzebień i Suche Skały, będące pozostałością olbrzymiej kry, którą pofałdowanie alpejsko – karpackie podniosło do położenia pionowego. Wąski masyw skalny na prawym brzegu rzeki Izery był w średniowieczu wykorzystywany jako podstawa grodów obronnych Varnov i Ffrydsztejn. Punkt widokowy daje niepowtarzalny widok panoramiczny na meandry Izery w miejscach, gdzie woda przebiła krę skalną.

Nad osiedlem Zaborći znajdziemy mniejszą grupę skał z pozostałością grodziska Maloskalska Drabovna. Niezapomniany jest widok na rozpłatany grzebień Suchych Skał (znane jako Dolomity Czeskie) na przeciwległej stronie rzeki, które wykorzystują miłośnicy alpinizmu. Skały u Besedic (przy wsi Besedice) z labiryntem skalnym, które nazywają się Kielich i Chleviste proponują kilka widoków dla całej doliny Maloskalska. Besedickie skały i skały na górce Sokół z licznymi grotami, przejściami i jarami w wielu miejscach uformowane blokami skalnymi były w czasach ucisku religijnego schronieniem Braci Czeskich. Około domu modlitwy prowadzi jeden ze znakowanych szlaków turystycznych. Cały ten obszar przechodzi u wsi Rakousy do wapnistych piaskowców z wieloma szczelinowymi jaskiniami i miejscami występowania skamielin. Godna na zwrócenie uwagi jest ruina średniowiecznego grodu Zbiohy.

Varnov – na wąskim grzbiecie skalnym już w XV wieku stał tu zamek obronny. Na początku XIX w. został przekształcony i utrzymany w stylu romantycznym Panteon z neogotycką kaplicą służącą jako zameczek myśliwski. Spacerując ścieżkami, schodami i mostkami po terenie zamkowym dostaniemy się na najwyższą skałę wznoszącą się ponad 130 m nad powierzchnię płynącej w dole rzeki Izery.
Frydstejn – ruiny średniowiecznego zamku obronnego z XIV w. bezskutecznie obleganego przez husytów. Z Varnovskiego grzbietu wznosi się ogromna cylindryczna wieża, która stała się siedzibą czarownic w wielu baśniach filmowych.

Zbiohy – malownicze ruiny zamku obronnego z XIV w założonego przez panów z Lemberku na trzech urwiskach.

CZESKA SZWAJCARIA, 95 km od Zawidowa
Nazwę nadali jej XIX-wieczni poeci, ponieważ uwiódł ich urok fantastycznie ukształtowanych formacji skalnych i tajemniczych miast z kamienia. Czeska Szwajcaria rozciąga się na północ od Dećina w większej części na wschód od płynącej do Niemiec Łaby. Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicach wsi Mezní Louka i Jetřichovice, ale warto też odwiedzić położone na zachód od Łaby skalne miasto nad miejscowością Tisá. Niedawno obszar ten objęto parkiem narodowym. Bliskości granicy region zawdzięcza tłumy niemieckich turystów, co oczywiście wpływa na ceny, a także na jakość infrastruktury. Dobrym układem odniesienia jest szosa Hřensko–Jetřichovice. Największa atrakcja regionu – Pravčická brána (skalny most) – znajduje się na północ od niej, niedaleko przystanku autobusowego Tři prameny. Malá Pravčická brána położona jest identycznie w stosunku do szosy, tyle że dalej na wschód. Na południe od drogi płynie wąwozem rzeki Łaby.

 

Hrzensko (Hřensko) 88 km od Zawidowa


Trasa rozpoczyna się w gminie Mezni Louka przy tutejszym hotelu. Stąd udajemy się przez szosę po czerwonym znaku (ścieżka przyjaźni czesko-niemiecka). Najpierw droga ta prowadzi prawie równiną przez las, aż po około 2 kilometrach docieramy do obszaru pierwszych skał. Następnie trasa całkiem stromo podnosi się. Częściowo prowadzi po wykutych schodach i ścieżkach. Następnie ciągnie dalej po poziomnicy od Krzidelni ściany z przepięknymi widokami jak na obszar Szwajcarii Czeskiej, tak również na formacje skalne, na przykład wieżę Jehla. Ciągle idąc po poziomnicy docieramy aż na skrzyżowanie pod Prawczicką bramą. Tu prowadzi małe zboczenie z kilkoma serpentynami aż do restauracji Sokole gniazdo, umiejscowionej prosto pod obłąkiem Prawiczkiej bramy. Stąd powracamy do rozdroża i idziemy dalej po czerwonym znaku wokół jaskini Braci Czeskich w dół z pagórka po kamienistej drodze leśnej, która doprowadzi nas aż do miejsca zwanego Trzy Prameny (Trzy źródła). Stąd możemy iść dalej szosą aż do gminy Hrzensko Jednak ten odcinek jest już dosyć jednotonny.

 

DĚČIN – HŘENSKO, 94 km od Zawidowa

Trasa ta należy do najpiękniejszych tras w Szwajcarii Czeskiej, głównie dzięki przepięknym widokom na łabską dolinę i rzekę Łabę. Trasa rozpoczyna się przy szpitalu w Dećinie, stąd prowadzi po czerwonym znaku turystycznym w górę wokół potężnych płyt skalnych, aż na panoramę Stolicznej Góry. Następnie idziemy ciągle z czerwonym znakiem po wierzchołku pagórka w kierunku krótkiego zboczenia na Śnieżnicką Panoramę, a z niej ciągle po skraju platformy, aż Łabskiej Panoramy. Znajduje się tu panorama z przepięknymi widokami na dolinę Łaby. Po kilkunastu metrach, czerwony znak dołącza do szerszej drogi, która prowadzi wzdłuż skraju skał nad doliną Loubskiego potoku, aż do gminy Ludwikowice.

Na skraju tej wsi trasa schodzi w lewo w kierunku potoku i przez krótki odcinek kanionu ciągnie dalej bez większych różnic wysokości aż do szerszej drogi, która prowadzi od Bynowca do Łabskiej Strani. Tu możemy zatrzymać się przy przepięknej panoramie zwanej Belweder (180 m) nad Łabą, która jest najstarszą w Szwajcarii Czeskiej. Idziemy dalej gminą Łabska Strań, aż do doliny Suchej Kamenice i stąd skręcamy w lewo wzdłuż jej cieku w dół, aż do szosy przy brzegu Łaby. Po szosie tej idziemy w prawo w kierunku Hrzenska, gdzie nasza trasa dobiega końca.

 

 

 

PRAWCZICKA BRAMA, 95 km od Zawidowa


Najbardziej znana oraz najczęściej podziwiana formacja skalna Szwajcarii Czeskiej oraz symbol całego terenu. Jest także największą naturalną bramą skalną na naszym kontynencie, narodowy zabytek przyrody. Możemy je znaleźć na końcu grzbietu skalnego w Jetrzichowickich skałach, niedaleko granicy państwowej. Jest efektem ponad milion lat trwającego wietrzenia w mniej odpornej części masywu skalnego, tworzonego piaskowcowymi kamieniami ciosanymi starości turońskiej. Dno Prawczickiej Bramy położone jest w wysokości 415 m n.p.m. Jej wymiary są godne szacunku – rozpiętość obłąka przy dnie 26,5 m, wysokość otworu 16 m , szerokość 7-8 m oraz minimalna grubość 3 m. Wierzchołkowa równina bramy leży około 21 m nad jej dnem. Ponieważ bardzo duża zwiedzalność zagrażała bramie, wstęp na most skalny został zamknięty w 1980 roku. zaś piaskowcowa formacja umocniona specjalną mieszanką z dodatkiem żywicy. Dostępne jednak zostały panoramy skalne w jej bezpośredniej okolicy, skąd rozciąga się przepiękny widok nie tylko na bramę, lecz także na kolejne dominanty Szwajcarii Czeskiej i Saskiej. W miejscu pierwotnej chaty z kory dębowej, która oferowała tylko proste posiłki, w roku 1881 Clary-Aldringenowie kazali wybudować malowniczy zameczek wycieczkowy Sokole Gniazdo z restauracją, prawie nalepione na piaskowcową ścianę skalną. Jednak był on przeznaczony tylko dla wybitnych gości. Do dziś w tym obiekcie dochowały się pierwotne wnętrza, w pierwszym piętrze zaplanowano wybudowanie muzeum Szwajcarii Czeskiej.

Mezni Łąka (Mezní Louka) - Pierwotnie lasówka, a od 1892 r. łaźnie zmienione na hotel. Dzięki swojemu położeniu należy do ulubionego zaplecza ruchu turystycznego na tym terenie. Jest to fantastyczne skrzyżowanie dróg turystycznych oraz jednym z punktów wyjściowych ścieżki dydaktycznej, która prowadzi aż do Prawiczkiej Bramy. Przy szosie do Hrzenska znajduje się tzw. Cykański świerk, potężny okaz świerku osiągającego aż 30m wysokości i mającego około 300 lat.

Wieża widokowa Tanecznice (Tanečnice)
Rozłożysta zalesiona głównie granitowa góra (597 m n.p.m.), leżąca na południowym zachodzie od Mikulaszowic. Na jej wierzchu znajduje się ośmioboczna kamienna wieża widokowa o wysokości 26 m, zbudowana w roku 1905. Pierwotna chata z roku 1905 spłonęła w roku 1946. Aż w roku 1978 została zbudowana tu nowa chata z restauracją. Z wieży widokowej rozciąga się przepiękny widok, który jest wyszukiwanym miejscem tego obszaru.

Dzieczynski Śnieżnik (Děčínský Sněžník)
Góra stołowa (726 m n.p.m.) dominująca nad miastem Dećin. W najwyższym punkcie góry została w roku 1864 zbudowana 30 m wysoka wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny okrężny widok na przykład na góry stołowe w Szwajcarii Saskiej, Szwajcarii Czeskiej, Góry Łużyckie i Rudawy oraz Czeskie Średniogórze. Pierwotnym celem tej budowli było uzyskać dokładny pomiar geograficzny. Budowlę tą na żądanie zarządów sfinansował ówczesny właściciel posiadłości Franciszek Antonin Thun. W ten sposób powstała jedna z najstarszych budowli tego typu w Republice Czeskiej. Po ostatniej przybudowie w 1992r została udostępniona wieża.

Tisa - gmina z znanym piaskowcowym miastem skalnym, leżąca na skraju osuwu tablicy piaskowcowej, która na południowej stronie tworzy aż 70 m wysokie szańce skalne. Do roku 1818 był do tutejszych skał wstęp bez przewodnika wzbroniony. Obecnie prowadzą tędy dwa oznakowane okręgi, tzw. Małymi i Wielkimi ścianami. Tisa jest wybitną i często wyszukiwaną lokacją alpinistyczną Szwajcarii Czeskiej.

Rużowski Wierzch (Růžovský vrch)
Potężny wierzch bazaltowy pochodzenia wulkanicznego o wysokości (619 m n.p.m.), niekiedy także nazywany Dieczinska Fudżijama. Zbocza góry pokryte są nasypem bazaltowym oraz liściastymi zaroślami leśnymi. Strategiczne położenie tej góry doprowadziło już podczas wojen Napoleońskich do wybudowania wojskowego punktu obserwacyjnego na samym wierzchu. W drugiej połowie XIX wieku zbudowano na wierzchołku 14 m wysoką drewnianą wieżę widokową, a nieco później i stałą restaurację. W roku 1893 po zniszczeniu starej wieży widokowej została wybudowana nowa wieża, również drewniana o wysokości 24 m. Jednak po jej zniszczeniu przez wichurę została w roku 1904 udostępniona tu nowa 18m wysoka budowla z przepięknymi widokami do dalekiej okolicy. W roku 1931 restauracja ta spłonęła a rozpadająca się wieża widokowa była później usunięta.

Młyny - wybitnie turystyczna gmina, położona w malowniczej dolinie rzeczki Kamenice, około 3 km od Kytlic. Około połowy XVI stulecia Wartenbergowie zbudowali tu tartak. O połowę stulecia później, w roku 1670, przy tartaku tym założono wioskę. Obywatele tej wioski zajmowali się głównie pracą przy drzewie, przędzalnictwie i szklarstwie. W osadzie dochowało się kilka cembrowanych domów ludowych. Do rozwoju tej gminy wybitnie przyczyniło się wprowadzenie ruchu na kolei żelaznej w 1869r.

OKOLICE CZESKIEJ LIPY - 90 km od Zawidowa
Bezdez – zamek z drugiej połowy XIII w. na wysokim wzgórzu skąd rozciąga się widok na Doksy i całą okolicę, zbudowany przez króla czeskiego Przemysława II. Za czasów Otokara V (XVII w) stał się częścią dóbr ziemskich należących do Albrechta Valdsztejna.

Ralsko – zamek warownia na wysokim wzgórzu widoczny przed Doksami po lewej znajduje się przy małej wiosce Varnov (czerwony szlak).

Zakupy – zamek pierwotnie był twierdzą. W XVI wieku przeszedł w posiadanie rodu Berków z Dube. W 1541 r. Zdzisław Berka rozpoczął rozbudowę i modernizację zamku w stylu renesansowym. Od 1632 r. Zakupy były w posiadaniu sasko – launberskiego wojewody Juliusza Jndrzycha. Jego następca książę Juliusz Franciszek rozpoczął na początku lat 70. XVII w. kosztowną przebudowę. Po1689 r. prace związane z wyposażeniem wnętrz i projektowaniem ogrodów kontynuowała jego córka Anna Maria. W 1847 r. zamek stał się osobistym majątkiem i letnią rezydencją austriackiego cesarza Ferdynanda I Habsburskiego.

Solup – zamek zbudowany na piaskowych skałach znajduje się za miejscowością Novy Bor.


NIEMCY

Miejsca, które warto zobaczyć:


GŐRLITZ, 20 km od Zawidowa


Landeskorone - góra wulkaniczna górująca nad miastem skąd ukazuje się wspaniały widok nie tylko na miasto, ale i całą okolicę. Po prawej stronie zobaczymy zalewisko po byłej kopalni odkrywkowej Berzdorfer See.


Berzdorfer See - Na południe od Gőrlitz, tam gdzie kiedyś wydobywano czarne złoto, dziś mieni się atrakcjami nowoczesne, podmiejskie centrum rekreacyjne: z polami golfowymi, przystaniami żeglarskimi, plażami, pałacami na wyspach, pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, ścieżkami dydaktycznymi. Berzdorfer See jest jednym z największych jezior w Saksonii, jego powierzchnia to 10 km kw., głębokość 70 metrów.

JAUERNICK – BUSCHBACH, 29 km OD Zawidowa

Mała miejscowość położona za Görlitz (od strony Zittau pierwsze skrzyżowanie w lewo i cały czas prosto na końcu miejscowości w prawo). Przy wjeździe po lewej stronie znajduje się przystanek autobusowy, a my jedziemy prosto ok. 200 m i skręcamy w lewo i do dołu aleją aż do samego parkingu ( na samym dole po lewej stronie będziemy widzieli drogę w prawo). Z parkingu idziemy drogą  którą minęliśmy po prawej i idziemy cały czas prosto aż do punktu widokowego.  

OSTRITZ, 17 km od Zawidowa - Klasztor Marienthal        

                                                             
OYBIN, 44 km od Zawidowa

Miejscowość uzdrowiskowa ( oficjalnie od 1930 r.). Największą atrakcją miasteczka jest góra Oybin zbudowana z piaskowca, na której znajduje się barokowy kościół a także ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru, które w epoce romantyzmu były często przedstawiane w obrazach m.in. przez Kaspra Dawida Friedricha. Znajduje się tutaj także linia kolejowa wąskotorowa zbudowana w 1890 r., która prowadzi z Oybin poprzez sąsiedni Jonsdorf do Żytawy. Linia ta jest wciąż obsługiwana przez wąskotorową kolejkę parową. Miasto dzieli się na trzy części: Oybin, Hain i Lückendorf.

Oybin - Topfer - Schaferstein

W Oybin z parkingu udajemy się niebieskim szlakiem wzdłuż drogi tak jakby byśmy się wracali ,przechodzimy obok stacji kolejowej oraz krzyża pokutnego idziemy dalej. Po zejściu z niebieskiego szlaku wchodzimy na żółty i kierujemy się na Töpferbaube ( będziemy mieli drugi szlak w prawo my idziemy prosto na następnym skręcamy w prawo ). Z  Töpfer idziemy w kierunku Schaferstein po drodze miniemy jeszcze dwa punkty widokowe pierwszy to Bghm drugi zaś Oybin aussicht ,schodzimy schodami w dół  i  idziemy cały czas żółtym szlakiem aż dojdziemy do Schaferstein a stamtąd z powrotem do Oybin.

KLEINWELKA koło Bautzen, 68 km od Zawidowa – Park dinozaurów

Saksońska Szwajcaria

Krajobraz rzeki Łaby, która wijąc się pośród wzgórz zachwyca swoim pięknem. Niemiecka Szwajcaria znajduje się w południowo – wschodniej części Niemiec a jej powierzchnia zajmuje ok. 360 km kwadratowych.  Położona jest  na płycie zbudowanej ze skał piaskowcowych a średnia wysokość to 400 m n.p.m. Główną rzeką jest Łaba a pozostałe rzeki są do niej podporządkowane Kirnitzsch, Polenz, Biela oraz Krippen.  W krajobrazie dominują lasy iglaste wraz ze świerkiem i sosną a także  formy skalne ( tarasy, baszty, grzyby i iglice ). Niemiecka Szwajcaria jest zarówno popularnym rejonem wspinaczkowym a także i uzdrowiskowym ( Bad Schandau, Rathen, Gohrisch ) ( Pirna, Stadt Wehlen, Königstein, Schmilka ). Narodowy Park Saksońskiej Szwajcarii to miejsce gdzie zatrzymał się czas a formacje skalne, wąwozy, świat flory i fauny oraz różnorodność szlaków pieszych będącym rajem turystyki pieszej zapierają dech w piersiach.     

Belweder

Miejsce widokowe 180 m nad Łabą  skąd rozciąga się niesamowity widok.     

Bad Schandau

Najstarszy kurort Saksońskiej Szwajcarii, znajduje się tam winda turystyczna skąd rozciąga się wspaniały widok.   

                                                                                                                                            
Dolina Kirnitzsch – miejsce w którym znajduje się wiele restauracji i kafejek, kursuje tutaj tramwaj ze starożytnymi wagonikami, który łączy Bad Schandau z wodospadem Lichtenhainer Waserrfall. Jadąc droga do Paffendord (  z parkingu leśnego ) dojdziemy na znana górę Pfaffenstein określana jest jako Sachsische Schweiz.

Twierdza Königenstein– najpiękniejszy kompleks obronny położony w górach, niemożliwy do zdobycia jest to największa twierdza górska w europie. Istnieje ona od 750 lat a na obszarze 9,5 ha stoją zabudowania twierdzy która jest jak małe miasteczko z kościołem, placami, uliczkami, arsenałem, gospodą a spacerując po murach obronnych zobaczymy niesamowity widoki na dolinę Łaby i malownicze nadłabskie góry piaskowcowe.

Hohnstein – zamek z XII w. położony na wysokiej skale, znajduje się w centrum krajobrazu górskiego Elbsandstein.
Bastei – wyjątkowe miejsce jest szczególnie dodrze znanym centrum turystycznym w przedniej części Sachsischen Schweiz , mosty kamienne z platformami widokowymi wkomponowanymi pośród  piaskowcowych form skalnych pozostawiają niesamowite wrażenie są jedną z największych atrakcji Saksońskiej Szwajcarii.

Stolpen – zamek z XII w. w którego historię wpisała się hrabina Cosel gdzie spędziła większość swojego życia 49 lat a miejsce jej wiecznego spoczynku znajduje się w zamkowej kaplicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            

 

 

 

                                                                            

 

 

 

 

 


Poleć ten artykuł na portalu społecznościowym

euslugi baner

program pos banner ogolny 750x200

Organizacje, miasta i stowarzyszenia partnerskie

                      zgzz2   

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!