Wszystko, co warto wiedzieć o Zawidowie, zobaczyć w mieście i zapamiętać, prezentujemy w tej zakładce. Zapraszamy do degustacji osobliwych informacji.
Jakub Boehme (1575-1624) niemiecki mistyk, wizjoner, myśliciel i teozof.
Dom Jakuba Boehme
Trudno dziś ustalić dokładną lokalizację domu przedstawionego na widokówce. Pewna jest tylko miejscowość - Stary Zawidów. Reszta pozostaje sferą przypuszczeń.
Wizytówką pięciotysięcznego Zawidowa jest szesnastowieczna wieża kościoła ewangelickiego - najbardziej wyeksponowany punkt w panoramie miasta.
Jeszcze po II wojnie światowej obok wieży wznosił się największy na Górnych Łużycach kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Kościół wybudowano w 1380 roku i przez trzy stulecia rozbudowywano. W XVI wieku do świątyni dobudowano wieżę i wyposażono w trzy okazałe dzwony. Olbrzymią świątynię z 1200 miejscami siedzącymi wyburzono w latach 70 XX wieku.
Wnętrze świątyni pw. Najświętszej Marii Panny, lata 70.XX wieku.
Echo dawnych dzwonów
Zawidów (Seidenberg) był w swej dziejowej przeszłości miastem niezwykłej tolerancji wyznaniowej i narodowościowej. Fakt ten utrwalił się także w pejzażu miasta. Obok pierwszego kościoła katolickiego, wybudowanego przed 1100, wzniesiono także w roku 1380 kościół ewangelicki - największy w Górnych Łużycach. Dzwony kościoła dotrwały do roku 1942, po czym skonfiskowano je na potrzeby armii niemieckiej. Udało się jednak odtworzyć dźwięk dzwonów z prywatnych nagrań byłych mieszkańców Zawidowa. Dziś, o każdej pełnej godzinie, słychać ich miarowe bicie z wieży kościoła ewangelickiego, jedynej ocalałej konstrukcji z całej budowli sakralnej.
Sztych Wzgórza Zamkowego, tysiącletniego grodu od którego swój początek wzięło miasto Zawidów.
Środkiem dawnego grodu wiedzie dziś ścieżka, którą otacza z jednej strony las dębowy, z drugiej - wartki nurt czystego potoku. Nad całością krajobrazu, niczym strażnicy natury, piętrzą się okazałe skały granitowe, niegdyś budowniczy słowiańskiej osady. Ścieżka rozpościera się na długości ok. 2,5 km i zachęca do pieszych i rowerowych wypraw.
Perłoródka rzeczna, skójka perłorodna (Margaritifera margaritifera).
Skójka perłorodna zamieszkuje dno czystych rzek i potoków zakopana, w mniejszej badz większej części w osady denne. Muszla dorosłych osobników jest masywna, nerkowata i dorasta do ok. 15 cm.
Jednym z pomników historii Zawidowa jest neogotycki Kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Parafię rzymsko-katolicką w Zawidowie ustanowiono 7 stycznia 1893 r. wtedy też postanowiono rozpocząć budowę kościoła na wzgórzu św. Michała. Budowę rozpoczęto w 1894 r. a zakończono 1896. Dzisiejszy wystrój kościoła m.in. ołtarzy, ambona, witraże, konfesjonały, chrzcielnica i organy nawiązuje do stylu neogotyckiego z XIX w. W czasie obchodów 1000-lecia Chrztu Polski, parafia zakupiła dwa dzwony: „Józef” i „Maria”, które na początku lat 80-tych XX-go wieku otrzymały napęd elektryczny. Ostatniej renowacji wnętrza świątyni dokonano w 1987 roku, kładąc nową polichromię.
Dezycją z dnia 26 marca 2008 roku kościół wspisano do rejestru zabytków.